Zvyk je železná košeľa. . . a niekedy aj cudzia!

Pri písaní a príprave môjho nového románu sa  intenzívne zaoberám zvykmi, rutinami a stereotypmi v živote človeka. Jednou z publikácií, ktoré o tomto probléme dokázali zozbierať tie najnovšie poznatky je dielo Charlesa Duhigga – Síla zvyku. Kniha roka 2012 si tentoraz svoj titul rozhodne zaslúži. Mapuje zvyky a chovanie ľudí na konkrétnych príbehoch. Odhaľuje aj to, ako nás majú nadnárodné spoločnosti prečítaných, ako sa vyrába hudobný hit z pesničky, ktorú na začiatku každý preladí. Kniha je určená pre všetkých, ktorí sa neváhajú ponoriť hlboko do seba a vydať sa na poznávanie vlastného mozgu. Zároveň sa naučiť svoje zvyky ovládať miesto toho, aby zvyky ovládali ich.

Čo je to vlastne zvyk?  Podľa Charlesa Duhigga, reportéra denníku New York Times, ide o predpis, podľa ktorého sa náš mozog automaticky chová. A toto nutkavé správanie je založené primárne na Podnete, Akcii a Odmene. Nič zložité a pritom tak hlboko zakorenené v biologických štruktúrach mozgu, že len veľmi ťažko ovládateľné. Kniha je nesmierne vyčerpávajúcou publikáciou pracujúcou s tými najnovšími poznatkami získanými pred rokom, či dvoma. Napriek svojej vedeckej hodnote a čerstvosti je písaná atraktívnym štýlom určeným širokej verejnosti, ktorá sa chce pozrieť hlbšie na problém, prečo majú niektorí ľudia chuť vždy v piatok večer siahnuť po poháriku. Prečo sú naše zvyky silnejšie ako pamäť, čo delí gamblera od vraha, ktorý zaškrtil svoju ženu počas námesačnosti.

Kniha brožovanej väzby má bezmála 300 strán a hovorí o jedinom. Každý človek na svete má 24 hodín života denne. Ale to, akými zvykmi ich vyplníme, na tom záleží, či budeme obeťou, alebo víťazom. Od toho záleží, či budeme svoj život držať v rukách, alebo sa necháme ovládať.

Problémom je, že naše zvyky sú čitateľné, predvídateľné a využiteľné. Za mega úspechmi Starucks, alebo McDonald´s nie je skvelý produkt, ale dokonalý útok na zvyky. Aj o tom je táto kniha. O moci veľkých pracovať so zvykmi. Ako to robia? Prečo poznajú správanie tehotných žien skôr, ako ony samé? Ich zvyky im jednoducho v pravý čas našepkajú, ako konať. Kniha odhaľuje, ako sa robia hudobné hity, predávajú zubné pasty, na čom uspeli prvé osviežovače vzduchu.

Otázka slobodnej vôle je v knihe omnoho viac pálčivejšia ako v niektorých filozofických dielach Shopenhaura, či Sartra. Je postavená na výskumoch, analýzach, potenciáli mozgu a našej schopnosti (ne)ovplyvniť ich.

Zvyky sú podľa Duhigga tak silné, že ich jednoducho nemožno zo života vymazať. Možno ich len usmerniť, spoznať, identifikovať a nahradiť tými, ktoré nám prinesú viac úžitku. Sila knihy nie je len v tom, že odhalí, kde sídlia v mozgu naše zvyky, ale aj v tom, že podáva návody, ako s trochou snahy zmeniť veci v našich životoch. Nestať sa hračkou v rukách tých, čo vedia kadiaľ sa stádovitosť ľudstva bude uberať. Lenže to si vyžaduje chcenie a to je aj podľa Duhigga záležitosťou menšiny. Pritom práve jednotlivci dokázali pohnúť dejinami.

Kniha je jednoducho skvelou ochutnávkou sveta v našej hlave. Vstup povolený len pre odvážnych, pretože po knihe spoznajú, čo je ich vôľa a čo stádovitosť votkaná do génov. A ako žalostne málo je „nás samých“ v našich rozhodnutiach.

Voda je údajne všeliek, ktorý nám tečie z kohútika! Ako je to ale v skutočnosti?

23.10.2016

Voda. Základ života na Zemi. Pri dobývaní vesmíru a hľadaní mimozemského života býva meradlom práve stopa vody, ktorá by mohla viesť k tomu, že život vôbec môže vzniknúť. Telo človeka tvorí približne zo 70% voda. Preto by malo platiť, že čo pijeme, tým aj sme. Čím ďalej tým viac sa zdá byť prvkom, ktorý má možno väčšiu moc, ako sme ochotní pripustiť. [...]

Nazrieť do mysle vraha je zaujímavá skúsenosť

02.05.2016

Nie je to samozrejmosť, nie je to niečo tuctové a preto sa aj človek, ktorý je odchovaný na princípoch spravodlivosti, úcty k druhému, alebo trebárs desatore, rád pozrie do mysle človeka, ktorý stelesňuje zlo. Vďaka týmto momentom je nový príbeh V službách zla z pera Roberta Galbraitha veľkým, napínavým zážitkom Už určite netreba Roberta Galbraitha [...]

Jiří Vokáč Čmolík: Takto sa vyrába bestseller!

20.05.2015

V roku 2013 vydal svoju prvú knihu Trhák aneb 21 kapitol o vašem mozku a o pár mesiacov neskôr si za ňu odniesol cenu čitateľov v ankete Bestseller roka. Nasledovali ďalšie nemenej obľúbené knihy, tento rok pridal dokonca kuchárku a pracuje na nových príbehoch. Popri tom chodí po horúcich uhlíkoch, pracuje s emóciami ľudí, reštartuje ich mysle a spolupracuje [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil špeciálny tím. Má preveriť darovanie techniky Ukrajine. Podľa Naďa sa minister len snaží prekryť svoje problémy

21.11.2024 10:28, aktualizované: 11:54

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 49
Celková čítanosť: 238310x
Priemerná čítanosť článkov: 4863x

Autor blogu

Kategórie